Atrakcje

Na plażach Gminy Sztutowo można znaleźć wyrzucone przez Bałtyk kawałki bursztynu. Najwięcej bursztynu można zebrać po silnym sztormie, wtedy morze obdarowuje odwiedzających plażę dennymi okazami. Ponadto gmina Sztutowo położona jest blisko atrakcyjnych miejsc turystycznych. Wśród tych miejsc można wyróżnić takie jak:

Malbork
stara stolica Krzyżaków - proponujemy podróż w przeszłość, a dokładnie w średniowiecze! Odtworzone starodawne wnętrza, wyroby z porcelany, unikalny zbiór bursztynu czy fragment centralnego ogrzewania po raz pierwszy zastosowanego w Europie wprowadzają zwiedzających w atmosferę prostego życia średniowiecznych rycerzy zakonnych. Z myślą o turystach przygotowano widowisko historyczne "Światło i dźwięk", nocne zwiedzanie zamku, turnieje rycerskie, biesiady w zabytkowych salach zamku oraz liczne koncerty.

Frombork
"klejnot Warmii" - przyciąga turystów atrakcyjnym położeniem nad Zalewem Wiślanym oraz licznymi zabytkami polskiej kultury. Dzięki portowi i żegludze Frombork oferuje przejażdżki po zalewie, rejsy do Rosji oraz Krynicy Morskiej. Kursują również okrężnie statki do obwodu Kaliningradzkiego. Przepiękne tereny, niezapomniane widoki sprawiają, że wycieczka statkiem lub wodolotem staje się niezapomnianym przeżyciem! W zimie Zalew Wiślany bardzo szybko zamarza i staje się nie lada atrakcją dla lubiących ekstremalne sporty. Płytkie wody przy zachodniej stronie mola - do 100 m od brzegu głębokość nie przekracza 1 m - zapewniają bezpieczeństwo przy uprawianiu tego zimowego sportu. Zamarznięte wody zalewu zachęcają również do przejażdżek bojerami.

Kąty Rybackie
w miejscowości warto wybrać się na wycieczkę przyrodniczą do rezerwatu faunistycznego. Rezerwat stanowi ostoję dla ponad 700 kormoranów. Ptaki te żywią się rybami, których zjadają do pół kilograma dziennie. Odchody kormoranów powodują obumieranie drzew, a to z kolei jest przyczyną przenoszenia się kolonii ptaków coraz dalej w nowe miejsca.
Opuszczone siedliska tworzą niesamowity (aczkolwiek martwy), księżycowy krajobraz. Teren chroniony obejmuje 10,8 ha. Cały jest porośnięty starodrzewem sosnowym, który liczy 100-120 lat.

Kaliningrad
dawniej Królewiec, do 1946 r. Koenigsberg. Osada założona przez Krzyżaków w 1255 r., prawa miejskie uzyskała w 1286 r. Miasto było ważnym ośrodkiem handlu, portem morskim, członkiem Hanzy. Od 1525 r. siedziba książąt pruskich. W 1544 r. utworzono uniwersytet. Kaliningrad to miasto obwodowe w Federacji Rosyjskiej położone przy ujściu rzeki Pregoły do Zalewu Wiślanego.

Kanał Elbląski
jest unikalnym systemem wodnym łączącym kilka zachodnio-mazurskich jezior z Zalewem Wiślanym. Polega on na pokonywaniu 100-metrowej, prawie naturalnej występującej w tym regionie różnicy poziomów wody przy pomocy systemu śluz i pochylni. Te ostatnie są szynowymi urządzeniami wyciągowymi napędzanymi mechanicznie siłą przepływu wody. Kanał Elbląski jest najdłuższym kanałem żeglownym w Polsce.